- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO- WSZYSTKIE GRUPY!
- Zajączki 16 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 15 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 14 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 13 kwietnia 2021 r.
- Język angielski 12.04-16.04 grupy: ZAJĄCZKI, MISIE, MRÓWKI, BIEDRONKI
- Język angielski 12.04-16.04 grupy: SMERFY, KRASNALE, GUMISIE, KOTY
- Zajączki 12 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 9 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 8 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 7 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 6 kwietnia 2021 r.
- Język angielski 06.04-09.04 grupy: ZAJĄCZKI, MISIE, MRÓWKI, BIEDRONKI
- Język angielski 06.04-09.04 grupy: SMERFY, KRANSANE, GUMISIE, KOTY
- Zajączki 2 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 01 kwietnia 2021 r.
- Zajączki 31 marca 2021 r
- Zajączki 30 marca 2021 r
- Język angielski 29.03-02.04 grupy: SMERFY, KRASNALE, GUMISIE, KOTY
- Język angielski 29.03-02.04 grupy: ZAJĄCZKI, MISIE, MRÓWKI, BIEDRONKI
- Zajączki 29 marca 2021 r.
Zajączki 13 kwietnia 2021 r.
13.04.2021r.
WTOREK
Dzień dobry Przedszkolaki!
W dzisiejszym dniu wybierzemy się do zaczarowanej krainy dwójki dzieci. Domyślacie się do kogo? Odpowiedź na nasze pytanie znajdziecie podczas dzisiejszych zadań J
Temat kompleksowy bieżącego tygodnia: Zabawa w teatr
Temat dnia: Ulubione baśnie
Zadania do wykonania na dziś:
- Wyjaśnienie pojęcia BAŚŃ:
Baśń – opowieść o nieprawdopodobnych postaciach i zdarzeniach, które rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. W baśni występują nieprawdopodobne postacie (czarownice, smoki), magiczne przedmioty (buty siedmiomilowe) i zdarzenia (czary, sen stuletni). Utrzymana w atmosferze niesamowitości, magiczności.
- Słuchanie fragmentów baśni ,,Jaś i Małgosia”
W domu ubogiego drwala żyło sobie rodzeństwo – Jaś i Małgosia. Za namową ich macochy pewnego dnia ojciec wyprowadza dzieci do lasu i tu je pozostawia na łaskę losu, ponieważ nie jest w stanie ich dłużej utrzymywać. Dzieci nie mogąc zasnąć w nocy, podsłuchały rozmowę ojca z macochą i postanowiły dobrze przygotować się na tę wyprawę. Jaś uzbierał białe kamyki lśniące w świetle księżyca i dzięki nim następnego dnia odnalazł drogę powrotną z lasu do chatki.
Kiedy dzieci nieoczekiwanie wracają macocha znów namawia męża do pozostawienia ich w lesie. Tym razem zamyka jednak ich pokój, aby Jaś nie mógł już iść nazbierać kamyków. Nazajutrz chłopiec otrzymuje od macochy niewielką porcję chleba, która ma im wystarczyć na cały dzień. Po drodze rozrzuca jednak okruchy, by i tym razem mieć szansę powrotu do domu. Niestety tym razem dzieciom nie udaje się odnaleźć naznaczonej drogi, ponieważ okruchy chleba stały się pożywieniem dla leśnych ptaków. Przez kolejne dni dzieci idą przed siebie, bezskutecznie usiłując odnaleźć wyjście z lasu.
W końcu ich oczom ukazuje się chatka zbudowana z samych słodkości, które ochoczo odłamują, chcąc zaspokoić kilkudniowy głód. Wtedy z domku wychodzi staruszka i zaprasza nieświadome podstępu i jej złych zamiarów dzieci do środka.
Nad ranem wychodzi na jaw, że staruszka jest złą czarownicą, która zwabiła dzieci do swego domku, aby je pożreć. Zanim jednak miało do tego dojść postanowiła najpierw zamknąć Jasia w chlewiku i go dobrze utuczyć. Małgosię zaś przymusiła do wykonywania najcięższych prac domowych. Przez cały miesiąc starucha co dzień kazała Jasiowi wystawiać palec, chcąc w ten sposób sprawdzić czy dostatecznie już przytył. Przebiegły Jaś podawał jej jednak kostkę, której czarownica nie była w stanie odróżnić od ciała. W końcu nie mogąc już dłużej wytrzymać, postanowiła, że zje Jasia takim jakim jest. Poleciła Małgosi rozpalenie ognia w piecu i wejście do niego, by sprawdzić czy jest już dobrze nagrzany. Małgosia poprosiła czarownicę, by sama weszła do środka i wykorzystując chwilę jej nieuwagi, szybko zatrzasnęła za nią drzwiczki. W końcu staruchę spotkała zasłużona kara i zginęła w ogniu, w którym chciała upiec niewinne dzieci.
Jaś i Małgosia wreszcie byli wolni. Przed powrotem do domu postanowili zabrać z chatki czarownicy skrzynie z kosztownościami. Nazbierali ich tak dużo ile byli w stanie zapakować w kieszenie i fartuszek. W drodze powrotnej do domu napotkali jednak przeszkodę w postaci rzeki. Przy pomocy dobrej kaczuszki udało im się przez nią przeprawić. Będąc już na drugim brzegu dzieci bez trudu rozpoznały znajomą okolicę. W końcu udało im się trafić do chatki drwala, który bardzo uradował się na ich widok. Okazało się, że podczas nieobecności dzieci zła macocha umarła. Od tej pory cała trójka mogła już żyć w szczęściu, spokoju i dobrobycie, które zapewniły im kosztowności wyniesione z chatki złej czarownicy.
Pytania do opowiadania:
- Jak miały na imię dzieci z opowiadania?
- Po co dzieci poszły do lasu?
- Co zobaczyli Jaś i Małgosia na polanie?
- Z czego zrobiony był domek?
- Kto mieszkał w domku?
- Czy staruszka miała dobre zamiary w stosunku do Jasia i Małgosiu?
- Czy Jaś i Małgosia wrócili do swojego domku?
- Zabawa muzyczno- ruchowa ,,Baba Jaga na miotle”
Dziecko w rytm muzyki naśladuje lot na miotle, wcielając się w postać ,,Baby Jagi”
- ,,Siała baba mak”- ćwiczenia w mówieniu.
Rodzic recytuje dziecku wiersz, zmieniając tempo mówienia wolno-szybko, wystukując rytm np. łyżką, zmieniając natężenie głosu cicho-głośno itd. Zadaniem dziecka jest próbowanie odtworzenia wierszyka.
Siała baba mak,
Nie wiedziała jak,
A dziad wiedział,
nie powiedział,
a to było tak.
- Domek z piernika- kolorowanka
- Zabawa muzyczno- ruchowa ,,Jaś i Małgosia”
Swobodna improwizacja ruchowa do piosenki o ,,Jasiu i Małgosi”
(24) Śpiewające Brzdące - O Jasiu i Małgosi - Piosenki dla dzieci - YouTube
Drodzy Rodzice, Kochane Zajączki!
W tym tygodniu realizujemy Projekt Edukacyjny ,,Tydzień bajek i legend polskich” w ramach udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,,Piękna Nasza Polska Cała” Nasze Zajączki będą poznawać legendę: ,,Wars i Sawa”. Gorąco zachęcam do zrealizowania wybranych zadań, wykonania pracy plastycznej lub przebranie dziecka za określoną postać z obejrzanej legendy/baśni polskiej i przesłanie mi zdjęcia do piątku 16.04). Zdjęcia prac plastycznych lub przebranych dzieci zostaną umieszczone na profilu naszego Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego, dlatego jeszcze raz serdecznie zachęcam do udziału J
Przesyłam propozycję zadań (na realizację jest czas do piątku- nie trzeba wszystkiego robić dziś, jest to tylko propozycja- wybieramy z niej zadania, które najbardziej podobają się dzieciom:
1.Polska Moja Ojczyzna – filmik i quiz
https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM
2. Praca z mapą- Wskazywanie na mapie Polski którędy płynie największa polska rzeka- Wisła oraz najważniejszych miejsc:
(morze-Bałtyk, góry-Tatry, jeziora-Mazury, Kraków , , Toruń- Włocławek- Lubraniec, stolica- Warszawa)
3.Zabawa muzyczno –ruchowa do piosenki: „Jedzie pociąg z daleka”.
(23) Piosenki dla dzieci - Jedzie pociąg z daleka - RosNutki - YouTube
4.Oglądanie legendy (wyjaśnienie pojęcia: legenda) O Warsie i Sawie- rozmowa w oparciu o treść:
https://www.youtube.com/watch?v=qqppVg_JCkA&t=62s-
5.Inscenizacja ruchowa piosenki pt. „Nasza warszawska Syrenka”
https://www.youtube.com/watch?v=gd2oEyQJx046. Praca plastyczno- techniczna „Herb Warszawy” lub „Syrenka Warszawska”. Prace przykładowe:
http://praceplastyczne.pl/symbole-narodowe/6-syrenka-warszawska
7.Na koniec zapraszam do Zwiedzanie Warszawy online:
https://www.youtube.com/watch?v=Klz_m44SJek
Pozdrawiam serdecznie,
Ciocia Milena!